Choď na obsah Choď na menu
 


TURECKO - krajina mnohých tvárí

6. 7. 2010

 

... tajomný Orient, zvodné pobrežie, krásne pláže, jedinečné antické pamiatky aj neopakovateľné zázraky prírody ako je "bavlníkový hrad" Pamukkale, alebo "rozprávkové komíny" Kappadokia... to sú pokušenia, ktorým je ťažko odolať... Bola by škoda nevyskúšať Orient, ktorý je na dosah.

Obrázok Turecko sa rozprestiera medzi dvoma kontinentmi, a symbolicky ho spája monumentálny Bosporský most v Istanbule. Krajina svojou rozlohou (780 000 km2, z toho 97% na Ázijskom kontinente) a počtom obyvateľov (68 miliónov) patrí medzi najvýznamnejšiev celom regióne východného Stredomoria a Blízkeho východu. Veľkú časť vnútorného Turecka vypĺňa rozsiahla náhorná plošina Anatólia, ktorá je takmer po celom obvode lemovaná horami. Najvyššou horou je 5165 m vysoký Ararat na severovýchode krajiny. Turecké pobrežie je popri Istanbule hlavným lákadlom krajiny.

Zatiaľ čo vody Stredozemného mora obmývajú v oblasti Antalye a Side krásne nekonečné pláže, v oblasti Marmarisu a Bodrumu tvorí Egejské more čarovné zátoky obklopené svahmi, pokrytými stredomorskými píniami.

Vzhľadom na rozlohu krajiny sa podnebie v jednotlivých častiach výrazne líši. Zatiaľ čo vnútrozemnské kontinentálne podnebie prináša horúce letá a veľmi chladné zimy, na stredomorskom pobreží panuje príjemné teplé subtropické počasie, ktoré spôsobuje, že letná turistická sezóna je veľmi dlhá a trvá od apríla až do začiatku novembra a aj počas zimy panuje na južnom pobreží Turecka, na tzv. Tureckej riviére, veľmi príjemné umiernené počasie.

Obrázok Aj keď sa poľnohospodárstvo živí cca 45% obyvateľov (pre zaujímavosť: Turecko je najväčším svetovým producentom lieskových orieškov a najkvalitnejších hrozienok - sultánok), sektory ekonomiky súvisiace s cestovným ruchom zohrávajú stále významnejšiu rolu v hospodárstve krajiny. Svedčí o tom okrem iného stále väčší prílev obyvateľov do pobrežných oblastí na západe a juhozápade Turecka. Viac ako 60% populácie žije v mestách.

Úradným jazykom je turečtina, dohovoríte sa však aj veľmi dobre po anglicky, nemecky a na niektorých miestach aj po rusky.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.