Choď na obsah Choď na menu
 


Turecká riviéra - Letoviská

5. 7. 2010

ALANYA

Obrázok Alanya je najvýchodnejším z obľúbených turistických letovísk. V týchto miestach sa pohorie Taurus približuje k morskému brehu a vytvára tak neopakovateľné pozadie miestnym plážam. V roku 44 p.n.l. daroval Alanyu Antonius Kleopatre ako svadobný dar.

Dodnes návštevníkov očarúva tzv. Kleopatrina pláž, kde údajne najslávnejší milenecký pár staroveku strávil svoje medové týždne, svojou polohou a upravenosťou. tejtp pláži bola ako prvej v Turecku udelená modrá vlajka EÚ, označujúca vynikajúce miesta pre ich údržbu, čistotu a starostlivosť o návštevníkov. Nad plážou sa vypína skalnatý mys a na ňom je stredoveká pevnosť so zachovanými hradbami, merajúcimi viac ako 6 km, odkiaľ je úžasný výhľad na mesto, pláže a pohorie Taurus. Pokiaľ by sa Vám nechcelo ísť až úplne hore, môžete vyjsť aspoň na tzv. Červenú vežu, ktorá kraľuje prístavu, ktorý bol v stredoveku domovským miestom seldžuckej flotily, a taktiež častým cieľom stredomorských pirátov. Pod pevnosťou a na šiji, ktorá spája mys s pobrežím sa rozprestiera pôvodné centrum mesta, dnes stredisko večernej zábavy pre obyvateľov aj návštevníkov letoviska. Krásne pláže sa však ťahajú celé kilometre na východ a na západ od mesta, kde vznikajújednotlivé turistické centrá ako je Konakli alebo Mahmutlar.

 

KONAKLI

Obrázok Konakli je malé pôvabné letovisko ležiace asi 18 km západne od centra Alanye. Aj tu nájdete dlhé piesočnaté pláže, možnosti na nákupy aj zábavu. Do centra Alanye sa dá jednoducho dostať autobusom alebo taxíkom. Veľa hotelov vyššej kategórie má svoje vlastné minibusy.

 

MAHMUTLAR

Obrázok Mahmutlar je bližšie od centra Alanye (cca 10 km). Na prežitie pokojnej a bezstarostnej dovolenky vás sem pozývajú dlhé piesočnato - okruhliakové pláže.

 

 

 

 

 SIDE

Obrázok Staroveká Pamphylia, dnešné Side, sa rozprestiera na malom polostrove. Meno Side je anatolského pôvodu a znamená granátové jablko. Príjemné a obľúbené letovisko má slávnu históriu. Od nepamäti priťahoval miestny prírodný prístav pozornosť osadníkov, moreplavcov a dobyvateľov. Mesto bolo významným prístavom východného Stredomoria a bohatlo predovšetkým z obchodu s otrokmi. Pozostatky výbornej antickej minulosti sú dodnes viditeľné. Pamiatky ako rímska hlavná ulica - cardo, divadlo, námestie - agora, kúpele a chrám boha Apollóna sú vmiešané do súčasného centra natoľko, že tu vznikla príjemná pešia zóna. Letovisko má preto neopakovateľnú atmosféru a čaro. Obchodíky a kaviarničky v úzkych uličkách lákajú miestnym koloritom  a atmosférou orientu. Nádherné pláže v okolí Side patria medzi to najlepšie, čo môžete zo Stredomoria poznať. Kilometre jemného piesku a veľmi pozvoľný vstup do mora priťahujú do véľkých , výborne vybavených hotelových komplexov, aj do malých rodinných hotelov na okraji mestečka rodiny s deťmi, aj turistov, ktorí vyhľadávaju krásne pláže a teplé more.

 

BELEK

Obrázok Jedno z najnovších turistických stredísk na stredomorskom pobreží južného Turecka vzniklo východne od Antalye pozdĺž prekrásnej širokej pláže z jemného piesku. Hotelové kapacity sú na najvyššej úrovni a poskytujú hosťom všetky predstaviteľné služby a pohodlie. Za kontaktom so životom orientu chodia návštevníci do centra blízkej Antalye. Veľkoryso vybudované stredisko poskytuje hosťom nie len skvelé služby, ale aj pocit voľnosti a priestoru v perfektne upravenom prostredí. Miesto priťahuje aj hráčov golfu, lebo im ponúka niekoľko krásnych golfových ihrísk na menej než dvadsaťkilometrovom úseku pobrežia.

 

KEMER

Obrázok Pôvodne malá rybárska dedinka, asi 45 kilometrov juhozápadne od Antalye na úbočí mohutných hôr Taurus, sa stala moderným letoviskom a balneologickým centrom. V blízkom okolí sa nachádza ohromný prírodný Národný park Olympos, a pozdĺž hraníc s plážami a v zátokch Goynuk, Camuyva, Beldibi a Tekirova rastú nové turistické strediská. Tvár tejto oblasti určuje prirodzené centrum Kemeru s jeho jachtovým prístavom, plážovou promenádou, obchodíkmi, barmi, reštauráciami a kaviarňami, ale tiež zábavnými centrami, umeleckými galériami, butikmi a predajňami tradičných výrobkov, ako sú zlaté šperky aleo ručne tkané koberce. Miestne prevažne okruhliakové pláže priťahujú turistov čistou vodou a nádherným prírodným prostredím.

 

BODRUM

Obrázok Rodisko historika Hérodota,miesto posledného odpočinku kráľa Mausola, ktorého Muzoleum je jedným zo siedmich divov sveta, to je antika, to je Bodrum. Leží na poloostrove, ktorého slnečné pobrežie osviežujú vlny Egejského mora. V ústrety ostrovu Kos vzhliada mesto i jeho prístav, ktorý sa stáva domovom veľkého množstva jachiet. Tento historický prístav je starostlivo strážený stredovekou pevnosťou vybudovanou Rádom Johanitov. Elegantná promenáda vinúca sa stredom mesta umožní posedenie v kaviarňach, baroch a reštauráciách. Vzhľadom k hustej sieti miestnych mikrobusových spojov (dolmušov) sa nočné Bodrum stáva miestom, kde sa schádzajú náštevníci celého poloostrova. Vďaka svojim ojedinelým vlastnostiam a kosmopolitnému rázu, je často vyhľadávané umelcami a medzinárodne známymi osobnosťami. Najskôr preto je mestečko známe taktiež ako "turecké St-Tropez"

 

KUSADASI

Obrázok Letovisko Kusadasi je známym, rušným rezortom Egejského mora. Turisti ho prezývajú aj ako „vtáčí ostrov". Kusadasi sa nachádza v západnej tureckej provincii Aydin.letovisko je známe aj vďaka svojmu pomerne rušnému prístavu.Kusadasi má ideálne podmienky pre dovolenku. Môže sa pochváliť až 300 slnečnými dňami v roku. Stredisko vyhovuje predovšetkým tým, ktorí nemajú radi rušné mestá a preplnenépláže. Kusadasi je ideálne aj pre rodinnú dovolenku.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.